Irgandı Çarşılı Köprüsü’ne ziyaretçi yoğunluğu

Bursa’da, yüzyıllar boyunca doğal afetler ile savaşlara direnerek şehrin tarihine tanıklık eden 576 yıllık Irgandı Çarşılı Köprüsü, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Irgandı Çarşılı Köprüsü'ne ziyaretçi yoğunluğu

Bursa’nın merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan, Gökdere’nin üzerine 1442 yılında inşa edilen tarihi köprü, sedefkarlıktan çiniciliğe el işçiliğinin en güzel örneklerini sunan zanaatkar esnafa ev sahipliği yapıyor.

Bursa Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Raif Kaplanoğlu, köprünün tarihiyle ilgili farklı hikayeler olduğunu söyledi.

KÖPRÜNÜN HİKAYESİ

Köprünün hem Evliya Çelebi hem de Katip Çelebi’de farklı şekilde anlatıldığını aktaran Raif Kaplanoğlu, “Güya Orhan Bey döneminde bir savaşçının bu kayalardan ses gelmesi nedeniyle düşman sanıp kılıcını kayaya vurması sırasında ‘ırgalayarak’ yani hareket ederek oradan bir hazine çıkmış. Savaşçı bu hazineyi Orhan Bey’e götürmüş. Orhan Bey de bu paranın ona ait olduğunu belirtip bir hayır yapmasını önerdiği, onun da bu durum üzerine köprüyü yaptırdığı söylenir.” ifadelerini kullandı.

Irgandı Çarşılı Köprüsü'ne ziyaretçi yoğunluğu

“HOCA MUSLİHİDDİN TARAFINDAN YAPILDI”

Raif Kaplanoğlu, köprüye ilişkin belgelerin ise farklı şeyler söylediğini belirterek, “Bu köprü bir vakıftır, vakfın kuruluş tarihi de yapılışı da bellidir. Kayıtlarımıza göre Irgandı Köprüsü 1440’lı yıllarda bir tüccar olan Hoca Muslihiddin tarafından yaptırılmıştır. Hoca Muslihiddin İran’daki Irgandı’dan geldiği ve ‘Irgandlı Musliddin’ olarak bilindiği için köprüye de ‘Irgandı’ deniliyor.” şeklinde konuştu.

Irgandı Çarşılı Köprüsü'ne ziyaretçi yoğunluğu