24.1 C
aydın
Çarşamba, Ekim 17, 2018
Ana Sayfa Eğitim İngilizce eğitimi kaç yaşında başlamalı

İngilizce eğitimi kaç yaşında başlamalı

İngilizce eğitimi kaç yaşında başlamalı

Aileler çocuklarının iyi derecede İngilizce öğrenebilmesi için okul öncesinden itibaren yabancı dil eğitimine önem vermeye başlıyor.

Bugünlerde çocuklarımız daha doğmadan önce endişelenmeye başladığımız konulardan biri yabancı dil eğitimi. “Acaba evde ebeveynlerden biri İngilizce mi konuşsa?”, ” İngilizce ninniler mi dinletsek?”, “İngilizce oyun grupları kaç yaşından itibaren başlıyor?” gibi sorular bu aşamada aklımıza gelenlerden sadece bir kaçı. Bazı aileler ise tamamen farklı bir görüşte ve yabancı dil eğitiminin okul öncesinde başlamasının ana dilin öğrenilmesi aşamasına zarar verebileceği görüşünü savunuyor. Peki, uzmanlar bu konuda ne diyor?

Küçük yaşta öğrenmek daha verimli

Uğur Koleji PDR Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü, çocukların küçük yaşta öğrenecekleri İngilizce’nin daha verimli olacağını belirtiyor. Artık çocuklar ikinci bir dil öğrenmeye sanıldığı kadar geç başlamıyorlar. Anaokullarında, sosyal gruplarda İngilizce derslerini oyunlarla, çeşitli aktivitelerle keyifli bir şekilde öğreniyorlar.

İngilizce eğitim için uygun yaş grubu nedir?

Yabancı dil eğitimi 3 yaşından önce başlandığı zaman etkili oluyor. Bir dilin etkin bir biçimde kullanımı 4 yaş itibariyle mümkün oluyor fakat 3 yaş öncesi çocuklar bir yabancı dile ne kadar fazla maruz kalırlarsa bu dili öğrenmeleri o kadar kolay oluyor. 0-3 yaş arasındaki bebekler ana dilleri dışında farklı bir dile maruz kaldıklarında “aynı anda öğrenme” denilen yöntem sayesinde her iki dili birden öğrenebiliyorlar. Doğumdan itibaren yabancı dil eğitimi, en azından bebeği öğretilmek istenen dille buluşturarak, onunla konuşarak ve müzik dinletilerek başlatılabiliyor. Bebeklere söylenebilecek ya da dinletebilecek İngilizce ninni bile onların bu dili hafızalarına kaydetmelerini sağlıyor.

Küçük yaşta öğrenmenin etkili ve önemli olduğunu belirtirken, “İngilizce eğitime 0-3 yaş arasında başlanması uygun görülüyor. Fakat eğitime bu yaşlarda başlanmasa bile çocuk 5 yaş döneminde yabancı dil konuşulan bir anaokuluna gittiğinde, daha önce dil öğrenmeye başlayan çocuklarla arasındaki fark hızla kapanabiliyor” deniyor.