İhanet nedir?

İhanet nedir?

İhanet kavramı kişiden kişiye farklı şeyler ifade etse de bazı davranışlar artık herkes tarafından ihanet olarak kabul ediliyor. Bakalım neler ihanet kapsamına giriyor?

İhanet konusunda bazı genel geçer kabul edilmiş davranışlar olsa da günümüzde insanlar ihanet kapsamına nelerin girdiğini söylemekten kaçınabiliyor. Bunun nedeni ise kiminin sınırları belirsiz tutarak gizliden gizliye aldatmaya devam etmesi ya da zamanında yaşadıkları aklına geldiğinden konuşmaktan kaçınması…

 

İnsanlar her zaman partnerinden memnun olmadığı, artık ilişkide heyecan kalmadığı için birbirini aldatmıyor, bunu hepimiz biliyoruz. İntikam amaçlı ihanet de çok sık karşılaşılan bir durum. Bu tür ihanette genellikle bir başkasından etkilenme ya da hoşlanmadan çok, sevgiliyi ya da eşi cezalandırma isteğiyle yani kasten, planlı programlı aldatma durumu gerçekleşiyor. Peki ya dışarıdan son derece uyumlu ve mutlu görünen çiftlerden kulağımıza gelen ibret hikâyelerine ne demeli? Demek ki aldatma konusunu ne kadar göz ardı edip görmemezlikten gelmeye çalışırsak çalışalım, günümüzde aldatmak ne yazık ki çok yaygın bir durum.

 

İhanetle karşı karşıya kalmak her insanı çok üzer, öfkelendirir, yıpratır, hatta hayata bakış açısını kökten değiştirebilir. Ancak günümüzde başka bir sorunla daha karşı karşıyayız! Neyin ihanet kapsamına girdiğini, hangi davranışı aldatma olarak görüp hangisine hoşgörü göstermemiz gerektiğini belirlememiz gittikçe zorlaşıyor. Zira özellikle bilgisayar teknolojisinin sunduğu yenilikler, iletişim imkânlarının hem çoğalmasına hem de çeşitlenmesine neden oluyor ve biz ne kadar istersek isteyelim, bu imkânların önüne geçemiyoruz.