Bedelli Askerlik Teklifi Komisyonda Kabul Edildi, İşte Merak Edilen Tüm Detaylar

Bedelli askerlik teklifi komisyonda kabul edildi. Buna göre, bedelli askerlikte eğitim şartı 28 günden 21 güne indirildi. Yurt dışında yaşayıp bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin euroluk tutar, 2 bin euroya çıkarıldı

‘TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin bedelli ve dövizli askerlikle ilgili maddeleri kabul edildi.

CHP‘NİN BEDELLİ ÖNERİSİ REDDEDİLDİ

CHP’nin eğitim şartının tümden kaldırılmasına ilişkin önergesi ise komisyonda MHP‘lilerin de desteğiyle reddedildi. MHP kanadından temel askerlik eğitimiyle ilgili yapılan açıklamalara karşın, CHP önergesinin oylamasında MHP’liler, Ak Partili vekillerle birlikte “ret” oyu kullandı.

YURT DIŞINDA YAŞAYANLAR 2 BİN EURO ÖDEYECEK

Kabul edilen maddeye göre, yurt dışında yaşayıp bedelli askerliktenyararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar, 2 bin avroya çıkarılıyor ve38 yaş sınırı kaldırılıyor.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veyaçalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatıicra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az 3 yılsüreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türkkonsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.